SKÅP, Axel Einar Hjorth, Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, 1920-tal.
Ek, utvändigt mörkbetsad. Skåpdörrar med reliefdekor, hyllinredning. Svarvade ben. Bredd 101, djup 48, höjd 125 cm. Brickmärkt. Nyckel finns.
Repor, slitage.
Christian Björk, Thomas Ekström & Eric Ericson, "Axel Einar Hjorth - Möbelarkitekt", Signum 2009, skåp med snarlik dekor, sid 40, med bildtext "Interiör[...] för Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors till Jubileumsutställningen i Göteborg 1923."