Lerkärl av forntida grekisk typ, svartmålat med handtag. Glaskärl av antik romersk typ, sk Djedpelare av Egyptisk forntida typ, monterad på träsockel, troligen forntida skulpturhuvud av terrakotta monterad på träsockel, forntida dekordetalj av terrakotta. Lertavla med kilskrift, troligen museikopia. H 4-11.
Slitage, skador. Djedpelaren med lagningar.