Bronserad och förgylld, fåtölj med fast stoppad klädsel, kannelerade ben, bord med grön marmorskiva, kannelerade och kopplade ben, diameter 57 höjd 71 cm. Brickmärkt Aktiebolaget Mobilia, Malmö
Slitage. Färgbortfall. Fåtölj klädsel med kraftigt slitage och skador. Stenskiva med fläckar, nagg och smärre nagg.