Svängda knäckar med riklig reliefdekor. Tassfötter. Sockerskål med lock och gräddsnipa invändigt förgyllda. Kaffekannans höjd 24 cm. Sockerskål höjd 12 cm. Gräddsnipa höjd 11 cm.
Slitage utvändigt. Förgyllning med slitage.