SKÅP, gustavianskt, 1800-tal.
Gråmålat. Skåpsdörrar med bakomliggande inredning i form av fyra hyllplan. Dekor av räfflade rombformade fält. Bredd 91 Djup 46 Höjd ca 181 cm. Nyckel finns.
Senare krön. Kompletterad. Lagad. Slitage. Maskstunget bakstycke. Sprickor. Lås sannolikt utbytt. Skador.