Urtavla med vit botten. Romerska siffror. Huv krönt med urna. Skuren dekor på fodralet. Lod och pendel. Höjd 240 Nyckel finns.
Slitage. Märken och repor. Lösa dekordelar. Ej funktionstestad. Senare bemålning.