Med lådor samt två skåp med bakomliggande hyllplan, ovanliggande glasskiva och intarsiadekor. Längd ca 70, bredd ca 50, höjd ca 59. Lampans höjd ca 79 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor, sprickor, sprickor. Lösa nyckelbrickor. Ej funktionstestad.