Skål, Kina, polykrom dekor föreställande fåglar, diameter 17,5 Höjd 8 cm. Rökelsekar med konturerad form, polykrom dekor, Längd 12 Höjd 4 cm. Miniatyrvaser, 3 st, kina, dekor i underglasyrblått föreställande bland annat fjäril, Höjd 5-11 cm. Fat, möjligen Japan, rund form med dekor i underglasyrblått, diameter 22 cm. Tallrik, Europa, bär oidentifierad märkning undertill, dekor av blommor samt reliefdekor, diameter 25 cm.
Slitage. Tillverkningsdefekter. Miniatyrer med sprickor, lagningar. Rökelsekar med sprickor.