Gavlar, ljust gummiöverdrag: 6st 76,5 x 18cm, 3st 77 x 28cm, 1st 51,5 x 28cm. Hyllplan: 27st Längd 78 djup 20, 3st längd 78 djup 30, hyllplan med två lådor (olåsta) längd 78 djup 30 höjd 9cm. Etikettmärkta för export. Plansch medföljer.
Slitage. Fanerskador. Skadade fästen. Gavlar med färgbortfall. Nyckel saknas.
Formgiven av Nisse Strinning för String Design AB, 1949.