Tvådelat med vitrindörr i överdel, fanérad med jakaranda. Bronserade beslag som ramverk mm. Märkt med otydligt stämpel "Paris". Bredd 100, djup 44, höjd 191 cm.
Spricka, smärre fanernagg, lösa beslag. Bruksslitage. Nyckel saknas.