Teak. Kopplade ben på sidorna. Invändigt inredning i form av glashylla. Lucka invändigt klädd med speglar. Bredd 69, djup 36, höjd 61 cm.
Kant nagg. Genomgående spricka. Slitage. Ej funktionstestad.