Välvt lock, metallbeslag och handtag. Delvis ursprunglig bemålning. L:N:S 1788. Längd 146, bredd 60, höjd 61 cm. Nyckel finns.
Senare botten. Sprickor. Kompletterat måleri. Beslag med skador. Slitage.