Automatisk, datum, kvadratisk boett, guldfärgad blästrad urtavla, ca32mm, doublé bakboett i stål. Länk med viklås med Omega-logo, ovansida doublé, omkrets ca20,5cm.
Slitage. Repor. Nagg. Går ej. Krona trög, går ej att ställa visare eller datum.