Fur, björkfaner och inläggningar av masurbjörkfaner. Urtavla märkt Apelqvist, Jönköping. Höjd ca 210 cm. Lod och vev medföljer.
Slitage. Urtavla med skador. Torrsprickor. Ej funktionstestad.