SPEGEL, Empire, 1800-talets första hälft.
Mahogny, bronserad bladdekor, tvådelad kvicksilverfolierat glas, flankerande halvkolonetter, kapitäl och avslut i metall med palmettdekor. Höjd ca187cm.
Fanerskador. Ställvis blek. Krön slaget. Glas med anlöpning.