I teak, stoppade klädda och fasta sitsar. Lätt svängd rygg. Matbord med två utdragsskivor med lätt rundat avslut. Längd ca 124 - 221, bredd ca 83,5, höjd ca 74 cm.
Slitage, smärre repor och nagg. Bord något blekt(utdragsskivorna är därför mörkare), några fläckar(varav en mer framträdande).