Fanerad med mahogny. Rak form. Rundade hörn. Kopplade ben. 3 lådor. Brickmärkt GH Wrange möbelarkitekt. Längd 175, bredd 90, höjd 76cm.
Bruksslitage. Lagning. Repor. Nagg. Fanérskador. Nyckel saknas.