Stiliserad dekor av blå slinga. 15 mattallrikar (diameter 24,5 cm). 15 djupa tallrikar (diameter 24,5 cm). 15 asisetter (diameter 19,5 cm). 3 assietter (diameter 16 cm). 2 uppläggningsfat. Såsskål.
Smärre slitage och krackelyr. Någon obetydligt nagg.