BOKSKÅP, nyrenässans, sent 1800-tal.
Fanerat med bland annat valnöt och valnötsrot. Övre del med vitrindörrar, bakomliggande, flyttbara hyllplan. Under del med två skåpsdörrar, bakomliggande hyllplan. Flankerande kolonetter. Kulfötter. Beslag i gulmetall. Bredd ca 96, djup ca 55, höjd ca 230cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Repor. Spricka i glas. Avslag av bit. Fanérskador.