SPEGEL, Empire, signerad O Wiberg, med Stockholms hallstämpel. 1800-talets första hälft.
Förgylld. Skuren dekor av bl a bladstav, akantusblad, blommor. Höjd ca 166 cm.
Slitage, repor, nagg, färrgbortfall. Sprickor. Smärre renovering och komplettering (bla senare baksida, möjligen senare glas.)