Föreställande Karl Karlsson Gyllenhielm (Carl IX:s son) befrias ur fängelset på Rava 1611 av prinsessan Anna av Polen, Sigismunds syster. 15 x 19 cm.
Slitage, krackelyrer samt gulnad. Ram med skador.