Bläckhorn i gallermodell med insats av glas, Grillby No 146 (längd 15 cm). Bläckhorn kulmodell Gusums Bruk, stämplat Gusum 030 (höjd 12 cm).
Kulmodell med inskription Julafton 1914. Smärre slitage. Kulmodellens mässingsinsats med tennlagning.