Olika träslag, bl.a. bonad björk. Skiva med intarsia, skuren dekor, kopplade ben, avslut med tassfötter. Höjd ca 62 cm, diameter 80 cm. Med senare, löst liggande glasskiva.
Slitage. Fanerskador.
Enligt uppgift Ivar Kreuger.