Helband av klot. Illustrerad. Även "Karta öfver segelleden från Stockholm kanalvägen till Göteborg...", P.A. Huldberg, Stockholm, utvikbar mellan kartongpärmar. "Beskrifning öfver segelleden från Stockholm kanalvägen till Göteborg" av Wilhelm Malm, Stockholm 1873. Pappersband.
Slitage, med invändig ryggskada resp smärre hörnskador, ej genomgångna.