Fanerat med bl a mahogny och björk. Front i glas. Sidostycken med två dörrar. Bakomliggande hyllplan i glas. Underdel med klaff med bakomliggande smålådor, 8 st. Snedställda hörn. Dekor i mässing. Svängda ben. Längd 100, bredd 43, höjd 158. Nyckel finns.
Slitage. Märken och repor. Spricka i en glasskiva samt nagg.