GUNNAR CYRÉN, skulptur. Silver och brons. Stämplad och daterad Gävle 1988 samt gjutarstämpel Herman Bergman.
Patinerad brons och förgyllt sterlingsilver. I form av flodhäst och groda stående på sockel. Grodan med stämplar för sterlingsilver och Cyrén, Gävle 1988. Bronssockeln stämplad H Bergman Fud. Höjd ca 22, längd ca 38,5 cm.
Obetydligt slitage. Grodan oputsad.