Royal Copenhagen

(Tanska, 1775-)
Royal Copenhagen
(Tanska, 1775-)

SERVISDELAR, 15 delar, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, 1900-talets andra hälft.

6 flata tallrikar(diameter ca 23), 6 djupa tallrikar(diameter ca 20 cm), saltkar(höjd ca 8 cm), uppläggningsskål/fat på fot (diameter ca 17 cm), uppläggningsfat, oval form (längd ca 25 cm). Tallrikar är av modell helblond med genombruten kant, övriga delar är av halvblond modell.

Smärre slitage, någon mindre repa. Varierande nyans delarna emellan.

Lähtöhinta
3 000 SEK