Blå botten. Delvis förgylld dekor. Motiv av figurer respektive slott. Uppsvängda hänklar. Fot samt delar i förgylld respektive bronserad metall. Höjd 57cm exklusive lock, lockets höjd 12cm. Kopia efter "Sevrés", märkt.
Bruksslitage. Krackeleringar. Skada på skaft.