Adolf Ulrik Wertmüller

(Ruotsi, 1751-1811)
Adolf Ulrik Wertmüller
(Ruotsi, 1751-1811)

ADOLF ULRIK WERTMÜLLER, efter, olja på duk, 1900-tal.

"Danaë och gullregnet". ca 155x195 cm

Smärre enstaka repa.

Muut tiedot

Danaë var prinsessa av Argos, dotter till kung Akrisios. Oraklet i Delfi förutspådde att Akiros skulle mördas av sin dotterson. Han låste då in Danaë i en underjordisk kammare av koppar, där hon skulle förvarvars utom räckhåll för män. Detta för att hindra profetian att gå i uppfyllelse. Gudarnas Konung Zeus hade dock förälskat sig i Danaë och kom till henne i kopparkammren, i form av ett guldregn och förförde henne där. Resultatet av denna förbindelse blev halvguden Persius.

Lähtöhinta
20 000 SEK