Krön med skuren blomsterdekor. Rund urtavla. Bemålad, delvis framskrapad originalfärg. Två lod samt pendel medföljer. Höjd 105 cm. Nyckel finns.
Urtavla med flagnad färg. Delvis senare bemålning. Slitage. Smärre lagningar. Ej funktionstestad.