Ädelträfaner, lock med inläggning i form av stjärna, handtag på sidor, invändigt med lådinsats, benställning. Bredd 36 djup 28 höjd 57 cm. Nyckel finns.
Slitage. Skador. Fanerskador. Lagningar. Benställning senare ihopfäst med skrinet.