Troligen ek. Tredelat. Rak form, tre dörrpar. Inredning med fack. Bredd 96, djup 51, höjd 256 cm. Nyckel finns.
Delbart i tre delar. Slitage, repor, fanérflisor, en dörr med borrade hål.