Mässing och cylinderformad glaskupa, räfflade kolonner, krönande urna, kulformad pendel, vit urtavla med arabiska siffror och blomstergirlander. Höjd 43. Nyckel finns.
Bruksslitage. Märken och repor. Ej funktionstestad. Nagg.