Skåp med delvis glasad dörr, bakomliggande hyplan, fastsittande hyllor på vardera sida. Mindre intarsiadekor av spindel på dörrens nedre del. Längd ca 127, djup ca 30, höjd ca 160,5. Nyckel finns.
Smärre slitage, repor och märken. nagg. Ett hyllplan ej monterad (i skåp).