16 vinglas av olika storlek, höjd 16-18 cm. 8 starkvinsglas, 6 champagneskålar, 6 seltersglas, 21 dessertvinsglas samt 11 likörglas.
Bruksslitage. En del med större fotringsflisa, ca 30 delar med nagg.
Enligt uppgift Torebo herrgård, Orust.