Delvis förgyllda. 7 ljusarmar vardera. Rikt dekorerade med blommor, druvklasar samt kärvar. Tredelad fot. Höjd ca 78cm.
Bruksslitage. Anlöpningar. Kompletterade ljushållare. Lagningar.