BORDSLAMPA, tenn, art déco, 1920-tal.
Enkel och stram dekor, fot på 4 stiliserade tassar. Märkt Tela. Höjd, endast stomme, ca 46, höjd inklusive ställning för skärm ca 54,5 cm.
Några mindre bucklor, smärre repor. Ej funktionstestad.