5 st, Johan Samuel Gottfrid Lange, Växjö, otydlig årsstämpel troligen 1805 samt Nils Johan Dyker, Växjö, 1786. Med familjen Hård af Segerstads vapen.
Enstaka bucklor. Slitage. Monogram stämpel.