BÄGARE, silver, K. Andersson, Stockholm 1926.

Klockad fot, stiliserad gravyr samt Kronprinsparet Gustaf Adolf och Louise krönta namnschiffer. H 19.
Proveniens: Kunglig gåva till en av deltagarna i kronprinsparets jordenruntresa 1926-1927.

Smärre slitage med gåvogravyr.

Muut tiedot

Kronprinsparet Gustav Adolf och Louise åkte på en jordenrunt resa år 1926 för att kronprinsessan som året innan genomgått en misslyckad graviditet skulle återhämta sig.
Färden som utvecklade sig till en riktig goodwillresa gick över New York och vidare över USA. President Coolidge och Thomas Alva Edison var några av de celebriteter som tog emot. Resan gick sedan vidare över Hawaii, Kina, Korea och Japan.
Litt: "Gamle kungen" av Kjell Fridh 1995. "USA och kronprinsparet, minne och närbilder" av Eric Swenne 1926.

Lähtöhinta
2 000 SEK