VICTOR VASARELY, objekt, 390 delar, plast och metall, signerad och numrerad 337/3000.
"Planetary Folklore Participations No 1". 390 geometriska plastobjekt med magneter att fästa mot metallbakgrund, i två nivåer. Total bildyta 50 x 50 cm.
Slitage, repor.
Utgiven av William Wise och Editions Pyra Schweiz, i samarbete med Denise René, Paris.