Långpipa i trä och silver (längd ca 52 cm). Lås, ett Abloy, i patinerad metall (längd ca 7, bredd ca 3, höjd ca 10 cm). Nyckel finns.
Båda med slitage. Pipa: anlupen, repor, bucklor, skador på skaft. Lås: Senare nycklar, repor, nagg och stötmärken.
Lås kommer, enligt uppgift från Blackstad gård.