Rött bönefält med polykroma kolonner, ampel och nisch. Gul huvudbård med palmett- och bladranka. Knutarna av silke.
Jämnt något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, skador, hål, lagningar. Långsidorna med smärre lagningar, kortsidorna något avkortade.