BORDSPENDYL, svart marmor och brons, Frankrike, 1857.
Sockel av svart marmor inslag av rödmelerad marmor. Vitemaljerad urtavla. Krönt av bronsskulptur, kvinna med lyra samt amorin, signerad Salomon och daterad 1857. Pendel finns. Höjd 60 cm. Bredd 52 cm.
Ej funktionstestad. Smärre slitage. Några repor.
Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa?