Mahogny med peddigflätad rotting. Resårbotten som fäster direkt på gavlarna. Klädsel och överdrag linnekretong från Svenskt Tenn. Yttermått: längd 208 bredd 109 höjd 68 resp 78 cm.
Slitage. Fläckar. Skador på klädsel och överdrag. Mindre skador på rotting.