KRAVATTNÅLAR, 5+2st, 18k o 14k guld. 1800-1900-tal. Totalvikt ca12,7g o 2,8g.
5 kravattnålar, en med korsade hammare o liten grön sten, en med pärlor (varav en imitation), en med intaglioporträtt av antikiserande man, 2 broschnålar med vita stenar och en safir. Längd 6-8,5cm.
Slitage. Skador. Nagg. Stopper ej guld.
Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa?