Rund, dekor i form av textslingor med orientalisk text samt centrumbild av lejon med svärd. Lackerad. Diameter 46 cm. Två uppfästningshål på kanten.
Slitage. Troligen senare lackerat. Bucklor. Ögla på baksida saknas.