SEKRETÄR, sengustaviansk, 1800-talets början.

Fanerad med mahogny och olika träslag. Intarsia. Skiva av marmor. Nedfällbar klaff med skrivinrikt. Låda under klaff. Bredd 83. Djup 35. Höjd 121 cm.

Senare marmorskiva. Klaff något defekt. Fanerskador. Lagningar och förstärkningar. Nyckel saknas.

Lähtöhinta
3 000 SEK