Ek, betsat. Rektangulär skiva med två utdragbara tilläggsskivor à 93 cm. Skulpterade kopplade ben. Påsatt skuren dekor. Längd 218, bredd 113, höjd 83 cm.
Slitage, smärre skador. Maskstunget. Kompletterade delar och lagningar. En fot med skada (stor bit saknas). Ben och skiva med sprickor. Delvis äldre dekordelar.