RAKSPEGEL, sengustaviansk, omkring sekelskiftet 1800.
Fanerad med mahogny. Rektangulär form. Uppfällbar spegel. Låda med invändig fackinredning. Bredd 43, djup 53, höjd ej uppfälld 15cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Repor. Spricka. Fanérskador, sprickor. Kärvande låda, går ej att stänga fullständigt.