Skuren dekor i form av bandfläta och pärlstav, urtavla märkt AAS Mora. Två lod och pendel finns. Höjd 122cm.
Färg nedslipad, sprickor, glas i dörr saknas. Skador. Kompletterad. Urtavla med omfattande krackelyr och färgbortfall. Ej funktionstestad.